Devletten KOBİ'lereYeni Nefes Kredisi

Nefes Kredisi Müjdesi

Döviz krizinin etkisi ile ekonomik dalgalanmadan olumsuz etkilenen KOBİ’lere nefes kredisi yeniden başlıyor. “Birlikte Kazanacağız” sloganı ile imza töreni gerçekleşen KOBİ destek kredisi programını Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN ve TOBB Başkanı M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU 31.08.2018’de Twitter’dan duyurdu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK’ın katıldığı toplantıda 8 banka ile birlikte, toplamda 10 milyar liralık kredi için imzalar atıldı.

Nefes Kredisi’nin(Destek Kredisinin) Detayları

M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun yaptığı açıklamaya göre; KOBİ’lere aylık 1,85(yıllık 22,2) faiz oranı ile ilk 6 ay anapara ödemesiz kredi imkânı sunulacak. KOBİ’ler 200 Bin liraya kadar sağlanacak bu desteğin yaklaşık %85’i hazine destekli ve Kredi Garanti Fonu kefaleti kapsamında olacak. İlk 6 ay sadece faiz ödeyecek olan KOBİ’ler daha sonrasında kalan ödemeleri 12 eşit taksitte yapacak yani toplamda 18 taksit olarak geri ödeme sağlanmış olacak. KOBİ’lerin oda ve borsalardan alacakları üyelik belgeleri ile çalıştıkları bankalara 03.09.2018 tarihinden itibaren başvuru yapabilecekler.

Başvuru Yapılabilecek Bankalar

  • -Ziraat Bankası
  • -Ziraat Katılım Bankası
  • Vakıfbank
  • Vakıfbank Katılım
  • İş Bankası
  • Garanti Bankası
  • YapıKredi Bankası
  • Halkbank

Başvuru Şartları Neler Olacak?

– Başvuru için TOBB’a bağlı oda ve borsalara üye KOBİ olmak gerekiyor.
– Kredi kullanmak için önce oda merkezi ya da temsilciliklerden ‘TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir’ ibareli ‘Faaliyet Belgesi’ alınacak.
– Ardından Ziraat Bankası, YapıKredi Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım şubelerine müracaat edilecek.
– KOBİ, uygunluğu değerlendirildikten sonra ticari kredi kullanabilecek.

Peki KOBİ’ler bunu nasıl değerlendirecek?

Daha önce 2017’de milyar lira, 2018’de 7,5 milyar lira olarak uygulanan KOBİ’lere nefes kredisi(destek kredisi) finans açığını kapatmaya destek olarak kullanmak yerine gayrimenkul veya taşıt alımında kullanılmıştı. Dövizin artışının sağladığı gelirin, kredi masraf ve faiz giderinden daha fazla olması nedeni ile bu sefer de KOBİ’lerin döviz yatırımını artıracağı kendi kanımdır.

Daha Faydalı Bir Destek Mümkün!

KOBİ’lere verilecek olan destek kredisi amacı dışında kullanımını engellemek iyi bir denetim gerektirmekte ve bu da ek maliyete yol açmaktadır. Devletin bu şekilde sübvansiyonlara girişmek yerine vergi ve SGK ödemeleri konusunda KOBİ’lere yeni destek ve teşvikler vermesi daha olumlu sonuçlar meydana getirecektir.

Bir asgari ücretli çalışanın işverene maliyeti yaklaşık olarak, 2.486TL’dir. Bu rakamın 1603 lirası net asgari ücret kalan 883TL’si diğer yasal yükümlülüklerdir. 50 İşçi çalıştıran bir firmanın yaklaşık olarak maaş haricinde ki mali yükümlülüğü aylık 44.150TL olacaktır. İşçiler üzerinden verilebilecek destekler hem istihdamı artıracak hem de işverenlerin üzerinde ki ağır mali yükü hafifletecektir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.