Rusya Uçak Krizini Neden Büyütüyor

rusya ve turkiye             Krizin başlama sebebi bilindiği üzre Rusya’ya ait bir SU-24 uçağın 24 Kasım 2015 tarihinde Türk F-16 uçakları tarafından, yapılan ikazlara aldırış etmeyerek, hava sahamızı ihlal ettiği için düşürüldü. Aslında bilinen krizin temel nedeni bu gibi görünse de aslında arkasında çok farklı bir durum barındırıyor. Türkiye’de neredeyse muhalefetin tamamının bile desteğini aldığı bu savunma eylemine dünyadan da kanıtlayıcı nitelikte açıklamalar(Pentagon’dan ve Hollanda RTL4 kanalına katılan bir pilotun açıklamaları Türkiye’nin haklılığını teyit etmekte ) yapılmasına rağmen Rusya hala Türkiye’ye yaptırım uygulayarak kendini haklı çıkarma çabası içerisinde (Yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali).
Bunun sebebini anlamak için Rus ekonomisine bir göz atmak gerek.
2014 yılını kayıplar yaşayan Rusya’da, Ruble neredeyse %50 oranında değer kaybetti. Medvedev “Rusya ekonomisi ciddi bir resesyon riskiyle karşı karşıya”(uzun süreli bir resesyon ekonominin iflası olarak nitelendirilir.) açıklamasında da bulundu, Rusya ilk kez batmak üzere olan orta düzeydeki bir banka olan Trust Bankı kurtarmak için 30 Milyar Rublelik bir yardım paketi hazırladı. Bu durumda ABD ve AB’nin Ukrayna krizinden dolayı uyguladığı yaptırımların yanı sıra petrol fiyatlarındaki düşüşte önemli bir etkiye sahip. Rusya ekonomisi bu sebeplerden dolayı 2015’in ilk çeyreğinde 1.9 daraldı. Olumsuz hareketler gösteren Rusya ekonomisini durumunu Putin, Ekim 2015’deki Yatırım Fonunda ki açıklamasında “Rusya’daki ekonomik kriz tepe noktasına ulaştı” sözleriyle özetledi.
Gazeteci-yazar Fırat Gazel’in hazırladığı “Petrodolar Kısgacındaki Rusya” yazısında odaklanılması gereken çok mühim bir paragraf barındırıyor,”1998’de petrol fiyatlarının varil başına 10 dolara kadar inmesi, Rusya’nın en büyük ekonomik krizini yaşamasına yol açmıştı. Geldiğimiz noktada, Rus bütçe gelirlerinde yakalanan artışın ardında artan petrol fiyatları bulunuyor. IMF’nin hesaplamalarına göre, Rus bütçesi, 1998-1999 dönemine nazaran petrol fiyatlarına 5 kat daha duyarlı halde bulunmaktadır.
          Hesaplamalar, 30 dolar düzeyine kadar yaşanacak düşüşün etkisinin minimum düzeyde olacağını, 20 dolara kadarki düşüşün Rus ekonomisinde yumuşak iniş getireceğini, 20 doların altının ise Rusya’nın büyük para kaybetmesi demek olduğunu ortaya koyuyor.” şimdi bu açıklamaları dikkate alarak petrolün günlük grafikte ki değişimine bakarak Ağustos ayında petrolün varil fiyatının 37 Dolara kadar düştüğünü görebiliriz. 
ham petrol 
SSCB’nin dağlması sırasında ki ekonomik krizden petrol fiyatlarının artmasıyla kurtulan Rusya, Petrol fiyatları 60 doların üstüne çıkmadıkça şuan ki ekonomisi ciddi sıkıntılara gebe olduğunu söyleyebiliriz.  Bu hedefi yakalayabilmesi için otoritenin olmadığı Ortadoğu’nun yeniden yapılanmasına dahil olması gerekir. Bunun içinde mevcut çatışma ortamını, genişletmekten ve körüklemekten çekinmeyeceği de gayet açıktır.
 
Yukarıda bahsi geçen Fırat Gazel’in Petrodolar Kıskacındaki Rusya Adlı yazısına Elektrik Mühendisleri Odasına ait bu linkten ulaşabilirsiniz.
 
 
 
 
 
Not: Tamamen kendi görüşümdür. Hiçbir hüküm bağlamamaktadır.

You may also like...

1 Response

  1. uğur tş dedi ki:

    abd yi dengelemek için rusyayı yarattılar çini dengelemek için ise hindistanı burnunun dibinde yarattılar günümüz kapitalist sisteminde kara dönüşmeyecek rekabet edemeyecek yatırımlar yapılmıyor aynı abd bilimsel ve teknolojik yatırımlarının yüksek düzeyde olması ve bir başka ülkenin bu maliyetlere katlanmayıp arge den geri çekilmesi gibi yada boeing ve airbus gibi satış yapamayıp ölçekten mahrum kalınacağı ve kesin iflas edileceği gibi, çinin yükselmesi emperyalist sömürüden öte dünyayı yiyip tüketecek potansiyele sahiptir günü geldiğinde abd çekilecek ve hindistan yükselecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.