Sokak Çocukları Değerlidir…

sokak_cocuklariFahişe ışıklar altında ölen sokak çocuklarının acılarını hissetmek her babayiğidin harcı olmasa gerek. Kentin adeta asimile olmuş alafranga tiplerinin yanında onların değerinin kaldırım taşlarından daha yüksek olması beklenemez.Fakat sokak çocukları ülkemizin hatta dünyamızın yadsınamaz bir gerçeğidir.Onlar bahtsız feleğin kurbanları olup, sokakları mesken seçmiş daha doğru bir tabirle felek onları sokağa layık görmüştür. Bu felek kurbanları ilk bakışta gökyüzündeki bir kuş kadar özgür gözükseler de; maddi ve manevi imkansızlıklardan dolayı hiç şüphesiz bu özgürlük bir süre sonra adeta azaba ve öfkeye dönüşür.
   Onların yalnızlığıdır kaldırımlar ve acıyan gözlerle bakan hicvedici bakışlar. Bu yalnızlık öylesine derindir ki binlerce kişinin arasında kalınmış acı bir yalnızlık. Yuva saadetini dimağlılarında tatmamış, anne merhameti bilmeyen, baba saygısına nail olamamış onlarca burukluk. Geride bırakılan bir kaç yırtık elbise , imrenilmiş bayramlar ve terk edilen hayatlar… Kadere isyanlar ,çığlıklar , haykırışlar ve tonlarca fer yad…

Toplumumuzun bazı kesimleri tarafından adeta bir canavar gözüyle bakılan bu çocuklar her şeyden önce insandır ve onlar da bir kalp bir his sahibidir.Bu çocuklara potansiyel suçlu gözüyle bakanlar ve onları sırf sokakta yaşadıkları için suçlu görenlerin empati yetisi malesef hemen hemen kaybolmuştur demek pekte yanlış olmaz.
Sokak çocuklarını bilinçsizce eleştirmeden önce hepimiz kafalarımızı önümüze eğip düşünmeli , bunun için kalıcı ve sağlıklı fikirler üretmeliyiz. Onlar da özel okullarda okuyan zengin çocukları gibi bu ülkenin bu vatanın bu toplumun çocuklarıdır. Yürekten inanıyorum ki ileride onlardan ne mimarlar ne mühendisler ve ne koca yürekli öğretmenler yetişecek.
   Bu kör karanlığa küfür etmek yerine ,  toplum olarak hepimizin birer mum yakması asli görevidir. Bir an önce bu mide bulandırıcı kibrimizden sıyrılıp , inançlarımız doğrultusunda onlara omuz vermeli , gücümüz yettiğince destek olmalıyız. Herkesin yaşamak için mutlak bir sebebi vardır. Sokak çocuklarının da yaşamak için o kadar çok sebebi var ki bunu kelimelerle ifade etmek mümkün değil. Sizleri gözlerinizden değil , gözyaşlarınızdan öpüyoruz çocuklar. Güneşin bir gün sizleri de aydınlatması dileği ile…

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.