.İST ve .İSTANBUL UZANTILI ALAN ADLARI TESCİLE AÇILDI

domain.İST ve .İSTANBUL UZANTILI ALAN ADLARI TESCİLE SUNULDU

          Dünya üzerinde ekonomi, ticaret ve turizm açısından marka olan New York, Londra, Roma gibi şehirlerin kendine has uzantıları ile alan adları mevcuttur. Şimdide İstanbul, .ist ve .istanbul uzantılı alan adları ile şehrin reklamı için yeni bir adım atıldı. Şimdilik sunrise döneminde olan domainler ilerleyen zamanlar da evraksız yani bireysel ve yeni girişimciler için tescile açılacağı belirtildi. 

     

 .İST ve .İSTANBUL UZANTIILI ALAN ADLARI NE ZAMAN ALABİLİRİZ

 

            2 Eylül 2014 tarihinde İBB, İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) tarafından imzalanan protokolün ardından 27.01.2015 tarihinde marka sahipleri için .ist ve .istanbul uzantılı alan adları tescile açılmıştır. Sunrise döneminde sadece marka ve patent sahipleri gerekli evraklar ile başvuruları kabul edilmektedir. Sunrise dönemi yaklaşık olarak 2 ay sürmektedir. Bu süreç sonunda yatırım amaclı domain ticareti yapanların başvuruları kabul edilmeye başlanacak.  Marka ve patent sahipleri içinde olsa şu anda çok yüksek fiyatlarla sunulmaktadır. Deneme amaçlı yetkili kayıt operatörlerinden birinden domain sorguladım 1.899$ gibi bir rakam çıkıyor. Örnek olarak görselini sizinle paylaşıyorum.

ist ve istanbul domain          

 

 

 

 

 

         Marka veya patent sahibi iseniz http://www.nic.istanbul adresinde ki yetkili kayıt operatörlerinden biri aracılığı ile tescilinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sunrise döneminin 2 ay kadar sürdüğü belirtilse de, isimtescilin müşteri hizmetlerine göre mayıs ayında satışa sunulacağı belirtiliyor. Şayet o vakte kadar marka ve patent sahipleri hala .ist ve .istanbul uzantılı alan adlarını almadılarsa sizden önce davranan uyanıklara karşı hukuki süreç işletmek zorunda kalabilirler. isimtescil

 

 

 

 

 

          Ayrıca başvurunun çok olması halinde İBB'sine bağlı bir şirket olan Medya AŞ. tarafından .ist ve .istanbul uzantılı alan adları için müzayede düzenleyeceği de belirtildi. .istanbul alan adını ilk kullanan da sanırım www.kadirtopbas.istanbul adresi ile İBB Başkanı Kadir TOPBAŞ oluyor. İBB'nin .ist ve .istanbul (nokta istanbul) alan adı uzantılaryla ilgili düzenlediği basın toplantısının detayları için bu linke tıklayın.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.